הורמונים

חלק חשוב והכרחי בתהליך שינוי מין הוא לקיחת הורמונים בהתאם למין היעד, כלומר אסטרוגן למי שמשנה מזכר לנקבה, וטסטוסטרון מנקבה לזכר. יש כמובן עוד תרופות נלוות (חוסמי טסטוסטרון לאלו שמשנים את מינם מזכר לנקבה – לדוגמא).

תהליך קבלת ההורמונים אינו משהו שבד"כ נכנסים לרופא, הוא שואל שאלות ומקבלים (אם כי יש מקרים שפסיכיאטרים מסויימים רושמים לעיתים הורמונים במינון התחלתי. אל תשאלו אותי מי כי אני לא זוכרת שמות). לשם כך יש לעבור תהליך שמורכב מ-4 שלבים:

 1. בשלב הראשון עליך להיפגש עם פסיכיאטר ולהסביר לו שאתם מעוניינים לעבור את התהליך. בהתאם לגילכם ולפי ההתרשמות שלו הוא יכול לתת כבר בסיום הפגישה הראשונה אישור לאינדוקרינולוג שאצלך הכל תקין מבחינה נפשית ואת באמת מעוניינת לעשות את התהליך. במקרים אחרים הוא ירצה מספר פגישות נוספות כדי להכיר ולראות האם יש באמת רצון או שזהו משהו בר חלוף. ברוב המקרים, אגב, מקבלים את האישור בלי בעיה בין בפגישה אחת או ב-2-3 פגישות.
 2. לאחר קבלת המכתב מהרופא, קובעים תור לרופא משפחה כדי שיפנה לאינדוקרינולוג. לאחר קבלת ההפניה אתם תכירו את תרבות הבירוקרטיה הישראלית שבה פגישה עם אינדוקרינולוג לוקחת בין 4-6 חודשים. אתם יכולים לחתוך את התור אם תפנו לאיכילוב ושם תשלמו כמדומני כ-300 שקלים, או שאם אתם מוכנים לשלם בערך כ-600 שקלים לפגישה פרטית עם האינדוקרינולוג, יקבלו אתכם תוך ימים ספורים. רפואה ציבורית? חה!
 3. בפגישה עם האינדוקרינולוג, הוא ישאל אתכם מספר שאלות לגבי מה אתם מחפשים בעצם (לרכוש חמוצים, פיתות ושאוורמה.. כן, תיתקלו בשאלות מפגרות מדי פעם), האם אתם מודעים שהתהליך ממש לא קל ועוד כמה שאלות ולאחר מכן הוא יתן לכם הפניה לבצע בקופת החולים שלכם בדיקות דם, ערימות של בדיקות. לאחר שתקבלו ממנו את ההפניה קבעו מיד תור שוב (התוצאות מגיעות תוך שבועיים-שלוש שבועות לאימייל). טיפ קטן: תתנחמדו לפקידה של הרופא וכך תשיגו תור למועד די קרוב.
 4. לפגישה הבאה תגיעו עם התוצאות (אם אתם רוצים, יש לו את זה כבר במחשב). סביר להניח שיבקשו ממכם לעמוד על משקל כדי לראות יחס גובה/משקל ותקבלו מרשם לקבלת הורמונים (שוב: MTF יקבלו אסטרוגן במדבקות או כדורים, וכדורים חוסמי טסטוסטרון). כאן תצוץ בעיה קטנה – יש הרבה בתי מרקחת שירצו ממכם טופס 29ג' על מנת לרכוש את ההורמונים. בקטע הזה יש לא מעט אינדוקרינולוגים ש"ימליצו" לכם שתבקרו אותם במרפאה הפרטית שלהם כדי לקבל את הטופס. העלות? בין 300-600 שקלים. המלצה שלי – תתנחמדו לרוקח. ברשתות הסופרפארם לדוגמא, לא נתקלתי ממש בדרישה לטופס זה. כן נתקלתי בדרישה בבתי מרקחת פרטיים ובבתי מרקחת של קופות החולים, ושוב – התנחמדות לאינדוקרינולוג, גלגול עיניים – עשו כל מה שצריך כדי לקבל את האישור כדי לרכוש את ההורמונים בכל מקום. (אין צורך בפגישה עם אינדוקרינולוג על מנת לחדש מלאי. רופא המשפחה יכול לעשות זאת אך הוא אינו יכול להעלות את הכמות)

אחרי שיש בידיכם את ההורמונים, חשוב לשים לב לתהליכים שקורים ולעדכן את האינדוקרינולוג. חוסמי טסטוסטרון יכולים לגרום לדכאון, עצבים, מתח ומצבי רוח שמשתנים כל מספר דקות (כמו להיות על מחטים). אם זה בעייתי, עדכנו את האינדוקרינולוג כדי שיתן פתרון חלופי או שישנה את המינון.

והנה כמה נקודות שכדאי להתייחס אליהן:

 • הורמונים לא "מורידים" שיער. ישנה האטת מה בגידול שיער גוף אולם עדיין צריך לעשות לייזר כדי להוריד את השיער בגוף ובפנים.
 • שדיים גודלים בקצב ובגודל שונה בין טרנסית לטרנסית, תלוי בגיל הטרנסית ובהתפתחות הגופנית שלה. אני מכירה טרנסיות שבקושי לקחו 2 מ"ג ליום וגדלו להן שדיים לתפארת ואחרות שלקחו גם 6 מ"ג ליום ואחרי שנה השדיים שלהן לא הגיעו אפילו למידה A. ס-ב-ל-נ-ו-ת.
 • "שוק שחור" – לא אציין שמות, אך ישנן טרנסיות שמוכרות הורמונים ללא כל פיקוח ו/או אישור וישנן כאלו המעוניינים בכך. הסיכון הוא שהלוקחת יכולה לגרום נזק לעצמה אם היא תיקח כדורים מסויימים ולכן מומלץ לעבור את המסלול האינדוקרינולוגי. זה לא כזה קשה ולא כזה מסובך.
 • התמדה – שבוע כן ושבועיים לא לקחת יכולים להשפיע לרעה על הגוף. זיכרו שבמקרה של MTF לגוף אין מהיכן ליצרן אסטרוגן ואי לקיחה רק עוצרת את ההתפתחות הגופנית. ישנן כאלו (וכותבת שורות אלו נכללת בהן) שעושות את התהליך לאט בכוונה, אך עדיין מומלץ להמשיך לקחת הורמונים. שדיים לא גודלים למידה B או C בלילה אחד ואפשר להמשיך להתלבש במין הנוכחי לאורך זמן עד שמחליטים "להעביר הילוך" בתהליך ולכן אני ממליצה בחום להמשיך לקחת כדורים גם אם את לא הולכת לצאת כאשה מחר.
 • המרשם שהאינדוקרינולוג שלך רשם נראה לך שמרני? (1-2 מ"ג אסטרוגן ליום או פחות מכך) – זה בכוונה כדי לא לגרום לגוף להיכנס ל"היסטריה". קבעו פגישה ל-3 חודשים לאחר התחלת לקיחת ההורמונים כדי שהוא יחליט אם להמשיך במינון או להגביר.
 • והנה עוד מיתוס שרבות טועות בו: כדורי אסטרוגן (כמו אסטרופם) או מדבקות אסטרוגן – בכדורים יש יותר חומר. במדבקות יש פחות והדרך שהחומר במדבקה צריך לעבור כדי להיכנס למחזור הדם מורידה עוד יותר מההשפעה. כמובן שיהיו כאלו שיאמרו שההיא שמה מדבקות והיא נראית יותר נשית כתוצאה משימוש בהן בהשוואה לזו שלקחה כדורים, ואני אענה על כך בתשובה פשוטה: השפעה מוחית. מה לעשות, המוח שלנו יש לו גם תפקיד נכבד בשינוי.
 • שינויים פיזיים בפרצוף – רלוונטי רק לצעירים (16-28 בערך), בשאר המקרים השינוי בפרצוף יהיה מזערי אם בכלל ולכן טרנסיות צעירות שרוצות כבר עכשיו לעבור ניתוחים בפרצוף, מומלץ לתת זמן להורמונים להשפיע ורק אז לחשוב על שינויים וניתוחים.

אסכם את הפוסט כך: הורמונים אכן גורמים לשינויים אולם שינויים אלו הינן אינדיבידואליים. השפעה של הורמונים במינון X תשפיע עליי בצורה אחרת ממש שתשפיע על טרנסית אחרת ולכן לא מומלץ לקחת הורמונים ב"שוק שחור". יש צורך בסבלנות ויש צורך בעדכון האינדוקרינולוג לגבי בעיות כדי שניתן יהיה לשנות את המינון או את התרופות.

רק הצלחה 🙂

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות 1. היי. לאחרונה נחשפתי להתפתחות מתקדמת בתחום ניתוחי נישוי פנים ונזכרתי שכתבת באיזה פוסט שהעלית, שלדעתך יש לך סנטר גדול שיקשה עלייך לעבור כאישה. למרות שאני מזכירה לך את ג'ניפר אניסטון שיש לה סנטר ארוך ממש ועדיין אף אחד לא מערער על נשיותה..
  בכל מקרה, בבית חולים בדרום קוריאה בשם id hospital פיתחו שיטת פטנט ניתוחית מתקדמת וייחודית של נישוי הסנטר והלסת, בגישה אגרסיבית יותר מבחינה קוסמטית אך עדיין בטוחה ללא פגיעה עצבית.
  במקום סתם לשייף הכל כמו בשאר בתי החולים, הם מבצעים חתכים מבוקרים באיזורים הנדרשים, במספר רקמות מלבד העצמות, כדי להשלים את מראה ה וי הנשי.
  השיטה הייחודית שלהם נקראת
  V-Line
  ויש להם גם פרוצדורת mini v-line
  את יכולה לקרוא על כך בקישור הבא
  https://eng.idhospital.com/facial-contouring/v-line-surgery/

  יש להם גם אפשרות ליצור לך סימולציה ניתוחית המזמינה אותך להעלות להם תמונות והם יבצעו עליהן כיצד תיראי לאחר הניתוח שלהם. בקישור הבא
  https://eng.idhospital.com/online-counseling/online-consultation-before-operation/

  יש יוטיוברית טרנסית שעשתה אצלם נישוי, שמה Claum Sutherland
  בלוג וידאו בו צילמה את כל התהליך שם כולל המנתח וכולל התוצאות שאחרי..
  חלק ראשון בקישור הבא

  https://m.youtube.com/watch?v=cyzHYmYXlkA

  חלק שני בקישור הבא

  https://m.youtube.com/watch?v=IhG1QLWg-bI

  היא עשתה יחד עם חברה שלה שגם היא מצולמת שם.

  הגב

 2. התכוונתי במספר רקמות בנוסף לעצמות*

  הגב

 3. זה השילוב של הרקמות הכוללות

  https://eng.idhospital.com/facial-contouring/mandible-reduction/

  וזה פיתוח ייחודי נוסף שלהם להרמת השפה העליונה.
  בשונה משאר בתי החולים שפשוט חותכים את השפה מסביב לאף ומותירים צלקת היקפית כוללת, אצלם פיתחו שיטה להרמת השפה דרך שני חתכים נסתרים.
  כלומר ללא חיתוך השפה מבחוץ וסביב האף.

  https://eng.idhospital.com/facial-contouring/philtrum-reduction/

  בנוסף ממליצה לגלול למטה בעמוד על מנת לעיין בכל הפרוצדורות לנישוי שהם מבצעים.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.