על שינוי רישום המין בתעודת הזות

עו"ד רונית לירן שקד ועותרת שניה (ששמה אינו מפורסם כעת) עתרו בבג"צ באמצעות עו"ד הישאם שבאיטה על כך נגד מדינת ישראל בכך שהמדינה לא מאפשרת שינוי מין בת. הזהות אלא אך ורק אם הטרנסג'נדר שינתה את מינה בכך שביצעה ניתוח לשינוי איבר הרביה הזכרי לאיבר נשי.

תפיסה זו היא תפיסה מיושנת וכלל אינה דומה או תואמת למה שקורה במדינות כמו פורטוגל, ספרד, בריטניה, אוסטריה, גרמניה ועוד. הנה הכתבה מהעיתון שהועלתה ע"י עו"ד מיכל עדן:

הבעיה במדינה שלנו היא ששום דבר אינו זז כמו במדינות מערביות אחרות.

מין אדם אינו רק אם יש לו איבר מין זכרי או נקבע אלא מה שהוא/היא מרגישים, איך הם מבקשים שיפנו אליו/ה ואיך הם/הן מציגים/ות את עצמם/ן. לחלק לא קטן מהאנשים העניין נשמע מופרך, אחרי הכל – אם יש לך איבר מין זכרי ואתה נראה סופר-נשי, עדיין אתה צריך להיחשב כזכר (לפי דעתם), וכאן בדיוק הנקודה שרבים לא מבינים: אם אני רוצה להזדהות כנקבה, יש עליי "עול" די כבד כדי "לעבור" כאשה.

המדינה מוכנה כפשרה להציע למי שמעוניין לעבור שינוי רישום בת. הזהות לעבור דרך ועדה, וזה לא מקובל ולמען האמת, הצעה זו היא די מגוחכת לכשעצמה. מדוע שאצטרך ועדה כדי לשנות את מיני? זה הרצון שלי ומי שישלם את המחיר הוא אני ולא אף אחד אחר. אני לא צריכה אישור של אף אחד כדי להצהיר על עצמי כאשה, אחרי הכל – אני היא זו שמשלמת את המחיר!

במקום זאת, אני הייתי מציעה לעותרות להציע למדינה הסכם פשרה אחר שכבר קיים בנושא אחר ואפשר להחיל את אותו כלל גם כאן: שינוי שם. אם הינך משנה את שמך הפרטי מ-X ל-Y, השינוי מבוצע מיידית, אולם לא תוכל לשנות את שמך שוב במשך 7 שנים מיום שינוי השם. אני חושבת שהצעה כזו יכולה לרצות את הצדדים – כך המדינה יכולה להפסיק לדאוג אם מישהי "תפסה קריזה" והחליטה לשנות מין (דאגה מופרכת, אבל כך זה הראש של שמרנים רבים) -היא לא תוכל לשנות בחזרה באופן מיידי (אלא אם היא תביא אישור רפואי לכך).

אדגיש לסיום: אנחנו במאה ה-21 ואם אני יוצאת החוצה בלבוש נשי עם איפור, גם אם יש לי איבר מין גברי, זה לא אומר שאני רוצה להציג את עצמי כ"גבר". יש כאלו שלא רוצות לשנות את איבר המין מכל מיני סיבות: חשש מסיבוכים בניתוח, רצון להנות עם האיבר, או הסיבה הפשוטה שאין לי איזו שנאה/תיעוב אליו (כמו שיש לחלק מהטרנסיות האחרות), זה לא משנה. אני רוצה להציג את עצמי כאשה (או כגבר אם מדובר ב-FTM), והמדינה צריכה לכבד את זכותי ולשנות בת. הזות את סעיף המין.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות


  1. התפיסה המיוצגת כאן היא תפיסה של טרור סטאליניסטי-חשוך המנסה לשנות עובדות מדעיות בהתאם לתפיסות אידאולוגיות של מיעוט,
    איבר מין לא עומד בפני עצמו אלא מהוה חלק בלתי נפרד ממערך הרמונאלי-מטבולי= נפשי שלם העושה את האדם למה שהוא מבחינה מינית-. זה איננו עניין חברתי אלא אנטומי פיזיולוגי ולא נתון לבחירה.
    יש להלחם עד חורמה בתפיסות מזיקות אלה של מיעוט חריג המנסה לכפות את הנורמות ( חוסר נורמות) שלו על הרוב ובכך להפוך חברה נורמלית = הבנויה על נורמות התואמותת ממצאי מדע לחברה אבנורמלית-פסיכוטית ואנרכיסטית הבנויה על חוסר נורמות שאמורות להיות תואמות – דוקא במאה 21 – לממצאי המדע .

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.