לספר למשפחה..

כל טרנסית יודעת היטב שתהליך שינוי מזכר לנקבה הוא תהליך לא פשוט, ארוך וכואב, הן במובן הנפשי וכמובן במובן הפיזי. לייזר, אפילציה, שדיים שגודלים – הם תהליך כואב פיזית, התמודדות עם החברה זה תהליך שבמקרים רבים כואב נפשית, במיוחד בישראל.

אחד התהליכים הכי קשים הוא "יציאה מהארון" – לספר למשפחה שהבן שקיים עד כה הולך להפוך לבת/נקבה/אשה/בחורה, וכמו תמיד במקרים בהם מגיעים חדשות מרעישות – מתחיל ה"בלאגן" שלעיתים מסתיים בנתק מחלק מהמשפחה ועד לאלימות במקרים מסויימים.

ברוב המקרים ה"בלאגן" קורה בגלל בורות של ההורים/אחים/חברים/קרובי משפחה. תעירו כל טרנסית באמצע השינה ותשאלו אותה מה זה אנדרוקור ומה זה אסטרופם – והיא תענה בעיניים עצומות. תשאלו את בני המשפחה מה זה "חוסם טסטוסטרון" ותקבלו מבט כאילו נפלתם מהירח. הם לא היו צריכים לדעת מה זה וברוב מוחלט של המקרים (למעט אם הנשאל בקיא ברפואה) הם לא ידעו וזה לא ממש מעניין אותם, אולם יש דברים שהם כן צריכים לדעת, במיוחד בכל הקשור לניפוץ כל מיני מיתוסים.

מכיוון שאני צריכה לעבור בדיוק את אותו תהליך, החלטתי להעלות את ה"שיחה" על הכתב תוך ניחוש השאלות/נקודות שיעלו. אתן כמובן יכולות להשתמש בטקסט הזה בכולו או בחלקו כפי שתרצו. למי שמעוניינת, אשמח לספק את המאמר הזה כקובץ WORD אם זה יעזור לה.

אני אכתוב במאמר זה שורות מודגשות שהן השורות שמישהו מהמשפחה ישאל (בלשון זכר, כי די בטוח שהוא לא יתייחס לטרנסית בהתחלה כנקבה), ומתחתיהן אתן תשובה. רוב התוכן שאפרסם כאן ידוע כמעט לכל טרנסית והוא מוגש כאן רק לשם הסדר (בכל זאת, במקרים רבים כש"מתקיפים" בשאלות – לפעמים שוכחים תשובות או מתרגשים ועונים משהו שהצד השני לא מבין).

הנה נתחיל.

נולדת כ-בן, מה פתאום לשנות מין? לך לפסיכולוג ותטפל במחלה הזו

אחת הנקודות שרבים אינם מבינים הוא שלא מעט זכרים נולדים "במין הלא נכון". חיצונית הם נולדו כגברים לכל דבר ועניין, אולם פנימית הם מרגישים שהם נמצאים בגוף הלא נכון. חלק לא קטן (במיוחד אצל אנשים חרדים ודתיים) לא מקבל זאת והם חושבים שזו מחלת נפש, למרות שזו אינה מחלה נפשית (מי שרוצה, מוזמן לעשות מנוי ל-DSM BOOK ולראות בעצמו)

אותו אדם שמעוניין לשנות את מינו חושב על הדברים הרבה זמן, מתייעץ ומשוחח עם טרנסיות אחרות בפורומים שונים ושואל שאלות רבות, אף אחד אינו עושה זאת מהיום למחר כי רוב מוחלט של טרנסג'נדרים (הכוונה לאלו שמשנים את מינם) מודע או יוודע להרבה בעיות שיצוצו בוודאי בדרך.

מעבר לכך, במדינת ישראל, אף אחד לא מקבל שום טיפול לשינוי מין ללא אישור בכתב מפסיכיאטר או פסיכולוג (במקרים מסויימים). מי שמתחת לגיל 18 מחויב להביא אישור הורים או את ההורים לפגישה, ומי שנחשב צעיר יזדקק לעיתים ליותר ממפגש אחד עם הפסיכיאטר כדי שהנ"ל יהיה משוכנע שמדובר באמת במצב שהאדם מולו מחפש לשנות את מינו ויש צורך בכך. מעבר לכך, משרד הבריאות בצורה רשמית מקשה על קבלת הורמונים ומתנה זאת באישור מאינדוקרינולוג וטופס מיוחד על מנת לקבל מרשמים לקבלת הורמונים, כך שלא כל אחד שמחליט מחר בבוקר שהוא מעוניין לשנות מין – יקבל בפגישה עם רופא הורמונים. בנוסף, האדם שרוצה לשנות את מינו צריך לעבור בדיקות מקיפות (דם, שתן וכו') מדי תקופה כדי לבדוק מה קורה מבחינת שינויים.

אתה רוצה לשנות את המין אבל אתה בכלל לא מתנהג לבחורה / אתה לא נראה נשי/בחורה

ישנם חלק מהטרנסג'נדרים שבאמת לא מתנהגים כ"נשיים", אך הדבר אינו קשור כלל וכלל. צאו לכל קניון והביטו בבנות, חלקן יתנהגו כנשיות, חלקן יתנהגו כ"גברים" וחלקן לא יראו התנהגות נשית או גברית טיפוסית. אתן יכולות לשים לב לכך במיוחד אצל הצעירות שבהן.

כך בדיוק אצל הטרנסג'נדרים. מדובר במשהו פנימי, ואם אותה טרנסג'נדרית תרצה בהמשך להוסיף לעצמה גינונים נשיים היא יכולה, אבל שוב – זה משהו שולי שאינו רלוונטי ברצון לשנות.

אולי זה "ג'וק" שהכנסת לעצמך לראש?

"ג'וק שנכנס לראש" הינה התנהגות חד פעמית או יוצאת דופן במטרה למשוך תשומת לב או במטרה לגרום למשהו. אני יכולה לגנוב מסטיק מהמכולת, לשרוף את כל האשראי שלי בבנק על קניית שטויות, לעשות סטוץ עם מישהו/י ועוד. כל ההתנהגויות האלו הן בסופו של דבר מצבים שלאחר זמן מה מי שעושה אותם חוזר לעצמו.

שינוי מין ממש אינו "ג'וק". נטילת הורמונים לתקופה ממושכת מגדילה שדיים והדרך היחידה "לחזור" מכך היא ניתוח כריתת שדיים! בת שמשנה את מינה ל-בן ולוקחת הורמונים, תמצא די מהר את עצמה עם שערות בפרצוף ובמקומות אחרים ובשום מקרה עצירה או הפסקת נטילת כדורי הורמונים לא מחזירה את הדברים לאחור! שדיים לא יעלמו אם אפסיק ליטול הורמונים ותהליכי נישוי בגוף לא נעלמים.

אולי לא חשבת על העניין מספיק לעומק? אולי לא הבנת את הסיכונים לפני שהתחלת? לא חבל?

מהכירותי עם טרנסיות רבות, לא ראיתי אחת שלא ידעה למה היא נכנסת ואלו דברים מחכים לה בדרך, דברים כמו:

 • יהיו לה פחות חברים
 • יש סיכוי לא קטן שהיא תאבד את מקום עבודתה הנוכחי
 • במידה ומשפחתה לא תקבל את השינוי – היא תמצא את עצמה מבודדת מבחינה משפחתית
 • היא תסבול מהצקות של מטומטמים הומופוביים/טרנסופוביים רבים (במיוחד  בצפון הארץ ובדרומה)
 • היא עלולה לחטוף מכות ומעבר לכך
 • ההורמונים במקרים רבים גורמים למצבי רוח להשתנות
 • הגוף משתנה והכאבי גדילה של שדיים מגיעים
 • לייזר ואפילציה – כואבים
 • ויש עוד כמה דברים בדרך

כל טרנסית יודעת את זה לפני שהיא בכלל מתחילה עם השינוי, ובכל זאת היא עושה זאת כי היא רוצה להיות המין השני.

אבל לא יקבלו אותך, אתה נראה גבר/יש לך קול של גבר

KhExEhiבעבר (לפני 30 שנה) זו היתה באמת בעיה, אולם תודות להתקדמות טכנולוגית מרשימה, ניתן כיום בהחלט לעבור תהליך שנקרא FFS (ר"ת של Face Feminization Surgery) ובו המנתח פשוט משנה את פני הטרנסג'נדר לבת, משייף מצח, משנה את האף אם יש צורך, משנה את הלסת ואף עושה השתלת שיער מקדימה אם יש צורך, כך שבסופו של דבר הבן יראה כמו בת. התמונה משמאל היא דוגמא אמיתית לכך (זו לא אני).

מבחינה קולית, קיים מסלול חינמי של אימון קולי המאפשר לאמן את הקול כדי שהדיבור יהיה נשי וטרנסיות שמעוניינות ומוכנות לשלם – ניתן לעבור ניתוח במיתרי הקול על מנת לתת קול נשי טבעי.

למה אתה עושה את זה בגיל כזה מאוחר?

בעשור האחרון ישנם יותר ויותר אנשים שמחליטים לשנות את מינם בגיל בוגר יחסית (30, 40, 50 ויש גם 60 ו-70). הסיבה לכך היא שבעבר אותם אנשים נלחמו ברצון לשינוי עקב נסיבות שונות, בן אם הם היו נשואים, ילדים, פחדים שונים או סיבות אחרות, וכיום הם החליטו שנמאס להם לפחוד והם מעוניינים להיות להמשך חייהם המין השני. בשינוי מין אין "גיל" מסוים שלאחר מכן האפשרות לא תקפה יותר. שינוי הורמונים עובד על הגוף גם בגיל 40 ו-50 וכו', אולי יותר לאט מאשר בגיל העשרה או 20+, אבל בהחלט עדיין עובד.

שאני אבין, אז לא יהיה לך יותר איבר מין זכרי?

זהו עניין פנימי שתלוי לחלוטין בטרנסית. יש כאלו שיחליטו לעשות שם ניתוח שלאחריו תהיה לטרנסית ואגינה, ויש כאלו שמסיבותיהן יחליטו לא לעבור עכשיו או בכלל. אלו דברים אישיים שלא כל אחד צריך להכניס את אפו, בדיוק כמו שאף אחד לא הולך לשני לשאול מה אורך איבר המין הזכרי.

אז עכשיו תהיה עם בנים?

שינוי מין אינו בהכרח קשור למשיכה. טרנסית שהיתה נמשכת לנשים בעברה כ-בן, תהיה "לסבית" ואילו טרנסית שהיתה בעברה כ-בן ונמשכה לגברים והיתה "הומו" תהיה בעצם "סטרייטית".

יחד עם זאת, הורמונים משנים את הגוף ולעיתים הם גם משנים נטיות, כך שטרנסית בתחילת דרכה יכולה להיות בטוחה שהיא X מבחינת משיכה ולאחר שנתיים שלוש היא אולי תבחין שהיא Y. אלו דברים שקורים.

אבל אתה לא תוכל אחרי השינוי להוליד ילדים ולהיות אמא

דוווקא בתחום זה ההתפתחות הטכנולוגית עוד בחיתולים אך ישנם התפתחויות שיפורסמו בעוד מספר שנים בקשר להולדת תינוקות וכו', אבל אין שום בעיה שאם אותה טרנסית תמצא לעצמה בן או בת זוג, הם יוכלו לאמץ ילד או 2 ולתת להם חיים טובים כמו משפחה רגילה. הם גם יוכלו להתחתן (לא דרך הרבנות – מוסד הנישואין שלנו שמרני בטירוף והמקסימום זה "ידועים בציבור").

גם אם אני אקבל את כל מה שאתה אומר, אבא שלך/אמא שלך/אחים שלך/דודים שלך – לא יקבלו

כן, לצערי זה אחד ה"אפקטים" של שינוי מין, שחלק מהמשפחה או כל המשפחה או קרובי משפחה לא מקבלים עקב בורות, שנאה לאחר, פוביות שונות וכו'. השאלה שהטרנסית צריכה לשאול את עצמה היא האם היא חיה עבור אותם אנשים שלא מוכנים לקבל אותה או בשביל עצמה? אם התשובה היא "בשביל עצמה" אז זה יהיה כואב, אך היא תמשיך את התהליך ולא יהיה בינה לאותם קרובי משפחה קשר. קשה, כואב, אבל צריכים להמשיך.

אולי אפשר שבחוץ תהיה אשה אבל בבית תעשה מאמץ להיות גבר כמו שהיית מקודם?

זו אחת מהשיטות המוצעות ל"דחיית הקץ", כדי שמי מבאי המשפחה לא יפגע. בהתחלה כמובן זה אפשרי, שדיים שבקושי גדלו אפשר להסתיר בטי שירט רחב, לבוש גברי ממוצע, נעלי ספורט, אפס איפור – ולא ממש מרגישים משהו.

אולם ככל שהתהליך מתקדם, הפרצוף משתנה, השדיים גודלים ובמיוחד לאחר ניתוח FFS אפילו חצי עיוור יראה שמדובר כאן בבחורה ולא בחור, כך שלא ניתן יהיה להסתיר זאת. כך ש"פתרון" כזה הוא זמני ויכול להתאים אולי רק לחודשים הראשונים לשינוי.

יש לנו אנשים חולים במשפחה שמצבם הרפואי ירע אם ישמעו על השינוי, אולי תוותר?

שוב, עם כל הסימפטיה והאהבה לאלו שחולים בינינו, זה לא יכול להוות כמנוף עצירה לאותה טרנסית. אלו הם החיים שלה והיא חיה בראש ובראשונה בשביל עצמה, לא בשביל אחרים.

ואם תרצה לחזור בך ולהיות גבר?

כמות הטרנסיות שכבר התחילו את התהליך כולו כולל נטילת הורמונים מעבר לשנה ראשונה ושרצו לחזור בהן הוא מאוד מאוד קטן לפי סקרים שנערכו בחו"ל (בערך 2%). אם אחליט לחזור בי, אתם תהיו הראשונים לדעת.

אני מכיר איזה רב/מיסטיקן/מכשף שיכול להוציא ממך את זה

עם כל הכבוד לרבנים, מיסטיקנים, מעוננים ומכשפים – גנים ומיגדר לא ניתן לשנות בהוקוס פוקוס ואודה לכם אם לא תשרפו את כספכם בנסיונות שווא לגרום לי דרך אותו רב/מיסטיקן/מכשף לשנות את החלטתי ורצוני.

אז אולי פשוט תהיה הומו וזהו? זה לא יפריע לאף אחד

זוהי אחת הנקודות שקרוב המשפחה לא כל כך מבין. טרנסית אינה מבצעת את השינוי רק בשביל "רומן עם בנים". אם זה היה הדבר היחיד שהיא היתה רוצה, היא פשוט היתה שמה ביגוד נשי באוטו ומתלבשת/מתאפרת באוטו לפני שהיא פוגשת את הבחור וזהו, אבל כאן מדובר במשהו אחר לחלוטין – טרנסית רוצה (ומבצעת) חיים כאשה על כל המשתמע מכך, 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע ולא רק בשביל דייט/רומן, כך ש"להיות הומו" לא יכול להוות תחליף.

אני לא מוכן לקבל את זה, אלא אם יש אישור מבר-סמכא שהדברים הם כמו שאתה אומר

טיעון לגטימי, אבל לא ממש רלוונטי. אתה יכול לראות את המסמך שהפסיכיאטר/פסיכולוג הנפיק עבור הטרנסית בהתחלת כל התהליך, ואתה יכול בעצמך ללכת לפסיכיאטר/פסיכולוג או רופא אינדוקרינולוג ולשאול אותו שאלות על הנושא והוא יתן לך את אותן תשובות שהטרנסית נותנת, אבל היא (הטרנסית) לא צריכה לשכנע אותך בזה. היא רוצה להיות אשה וזו זכותה, והיא תחיה עם התוצאות.

אני לא יכול לקבל את זה

אני מבינה את זה, ואני מקווה שבהמשך הדרך תקבל זאת. בכל מקרה הטרנסית ממשיכה את התהליך.

ועוד נקודה אחת מאוד חשובה: אם הבן החליט לשנות את מינו וגילו עובר את ה-18 זו זכותו המלאה להיהפך לבחורה/אשה. כמובן אם היא תבקש ממכם מימון שקשור בשינוי המין זכותכם לסרב, אולם דבר חשוב אחד שאפשר לעשות ובחינם – הוא לתת גב. זה לא דורש מכם שום דבר. אותה טרנסית כפי שציינתי, כבר עוברת דרך חתחתים מפורכת ואתם מצידכם לא צריכים לעשות כלום, פשוט לא להציק לה, לא להקניט אותה או לפגוע בה ואלו דברים פשוטים לביצוע. חוששים מה יגידו השכנים/אחים/קרובי משפחה? תנו לטרנסית שלכם לשבור את הראש ושהיא תתמודד! כל מה שצריך ממכם הוא ראש טיפ טיפה יותר פתוח וליברלי לקבל את השינוי שהוא/היא עוברת. זה הכל.

אם אתן חושבות שפספסתי שאלה/תשובה מסויימת, אנא הודיעו לי על מנת שאוסיף. תרגישו חופשי להשתמש בפוסט הזה.

תודה,
דורין

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות


 1. דורין, קראתי הכל .. אני חושבת שזה כתוב בצורה מדהימה ועיניינית, ונותן לקורא המון ידע להחשף אליו.
  אבל מה שכן הייתי מוסיפה זה את העניין העוצמתי בלהיות טרנסית.
  אני רואה טרנסג'נדריות מעבר לכל המורכבויות שאני ממש מסכימה איתך- כמשהו עוצמתי וחזק. טרנסית זו באמת "אישה גדולה מהחיים".
  זה לוותר על הפריווילגיות שיש לך כזכר (אני אישית גם לפני התהליך לא תפקדתי בתור "גבר" ככה שלא היו לי ממש פריווילגיות של גבר. אבל חלק כן)
  זה להרגיש את הנשיות שבך ממקום כ"כ חזק ועוצמתי שלפעמים את מוכנה לוותר על הכל רק כדי שיהיה לך את הדבר הבסיסי בחיים האלה וזה לא כסף, ארמונות, וקריירה מטורפת. זה פשוט לחיות כמו שאת רוצה, כמו אישה. דבר בסיסי.
  אני יכולה להבין למה אנחנו כל כך מסקרנות, מהממות, מיוחדות, מחוזרות, וגם מצד שני מעוררות אנטיגוניזם- כי אנחנו עושות את הדבר הבלתי יאומן. אנחנו משנות את המגדר שלנו לפי צו ליבינו.
  הקשיים ללא ספק קיימים ואני חושבת שכתבת מעולה, רק הייתי מוסיפה כמה שזה עוצמתי ומיוחד ומתנה לעולם וליקום להעביר כזה שיעור עוצמתי בלחיות חיים משמעותיים ובסובלנות- את עצמינו, את המשפחה, את החברה כולה. למרות הכל!

  הגב

 2. כתיבה מאד יסודית, תודה רבה וכל הכבוד על ההשקע.

  אני חושב שאפשר להוסיף:
  1) משפט בהתחלה, שאפילו שהמסמך מנוסך ברובו בלשון נקבה ויש התייחסויות בעיקר לדקויות של השינוי MTF, ברמה הרגשית וההתמודדות החברתית זה בהחלט תקף גם ל-FTM.

  2) בסעיף לגבי ילדים – יש אפשרות (מומלצת למי שידו משגת) להקפיא זרע.

  הגב

 3. רק כי אני קטנוני והייתי רוצה שהכל יהיה מושלם
  (סליחה מראש, ואת בהחלט מוזמנת למחוק את ההודעה הזאת)
  יש כמה טעיות כתיב שבלעדיהן המאמר יהיה יותר נגיש לעין הבוחנת:

  – " יוודע להרבה בעיות" = יתוודע
  – "ההורמונים במקרים רבים גורמים למצבי רוח להשתנות" – התכוונת להגיד, "גורמים לשינויים חדיםתנודות במצב רוח"?
  – "החליטו שנמאס להם לפחוד" = לפחד
  – " שדיים שגודלים" וגם "השדיים גודלים ובמיוחד" = גדלים
  – "דרך חתחתים מפורכת" = מפרכת

  (לא ציינתי מספר פסקה כי קל יותר לעשות "find" "ctrl=F" בעמוד )

  הגב

 4. עוד כמה נקודות:

  * בסעיף "אז עכשיו תהיה עם בנים?" – אין איזכור למושג "נטיה מינית". בכוונה?

  * בסעיף על ילדים – אם מדובר בזוג סטרייטי לאחר שינוי המין, יש אפשרות להתחתן בחו"ל ולהיות מוכרים כנשואים בארץ.

  ** אולי להוסיף שאלה: "שמעתי שזה עסק מאד יקר. מאיפה תיקח את הכסף?"

  ** ושאלה לתרחיש אופטימי: "מה אנחנו (המשפחה) יכולים לעשות כדי לעזור?"

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.